Application Loader logo

No właśnie… Pytanie z tematu dzisiejszego wpisu stało się dla mnie zrozumiałe dopiero w ciągu ostatnich dni, zaraz po aktualizacji Xcode do wersji 11 (a dokładnie do GM seed 2). Korzystając z ulubionego systemu Continues Integration generowałem sobie nieśpiesznie kolejną wersję aplikacji. Jako output otrzymuję plik .ipa, pobieram go na maszynę deweloperską z macOS i z nadzieją rychłego release’u zaczynam szukać Application Loader’a. Jeśli kojarzysz temat, to pewnie znasz już zakończenie tej historii 😅…

Nie znajduje go…

Czym jest (był) Application Loader

Application Loader to aplikacja znajdująca się (niegdyś) wśród narzędzi deweloperskich środowiska Xcode. Sama aplikacja daje możliwość upload’u uprzednio wyeksportowanych z Xcode, kolejnych binarek z naszą aplikacją bezpośrednio do App Store. Należy tutaj zwrócić szczególną uwagę na określenie uprzednio wyeksportowanych – głównie dotyczy to zatem deweloperów tworzących aplikacje, cóż… jak ja to nazywam – w pewnego rodzaju awangardzie 🎩 – czyli w technologiach innych niż natywna.

Oczywiście, Xcode posiada również wbudowany moduł do releas’u, zwany „Oranizer”. Zatem – skoro Xcode posiada tę funkcję domyślnie, to po co ten Loader i o co ten płacz? 🤔

Jeśli tworzysz lub tworzyłaś/eś i publikowałeś aplikację w App Store to wiesz, że etap ustanawiania połączenia z platformą i upload aplikacji wymaga przysłowiowego wstrzymania powietrza i nie oddychania 😅. Często kiedy pojawiał się błąd związany z binarką, konfiguracją etc. Application Loader przychodził z pomocą jako alternatywa. Zresztą, często skutecznie 😁.

Xcode 11 i niespodzianka

Wielu się zdziwiło, gdy po zainstalowaniu 11 wersji Xcode w menu Developer Tools nie zobaczyło Loader’a. Dziwne to, zważywszy że:

  1. Apple nie ogłosiło, że oficjalnie kończy wsparcie narzędzia oraz że nie będzie ono dostępne w nowej wersji środowiska. Dopiero release note oficjalnie przekazała taką informację.
  2. Platforma App Store Connect nadal (na dzień pisania tego artykułu) poleca korzystanie z Application Loader’a jako jednego z narzędzi to podgrywki binarek:

Application Loader w App Store Connect

Ostatnia oficjalna aktualizacja narzędzia według dokumentacji Apple to 19 września 2019.

Co teraz?

Pozostaje pytanie, co w tej sytuacji robić 😱! Czy to już koniec? 🔚? No… może nie będzie tak źle 😅.

Po pierwsze uno, App Loader nadal jest dostępny wraz z Xcode 10. Zatem jeśli twój przypadek wymaga pilnego release’u i nie masz teraz czasu na tworzenie nowego flow i eksperymenty, pozostaje Ci użyć poprzedniej wersji środowiska, która dostarcza oficjalnie to narzędzie w wersji 3.x.

Po drugie uno: okazuje się, że jednak Application Loader jest dostępny w Xcode 11 😁‼️.

To żart? To po co ten wpis?

Już, już śpieszę z odpowiedzią: CLI 😎.

Application Loader jest dostępny w wersji command-line, jako altool. To narzędzie pozwala z linii poleceń wrzucić plik .ipa do App Store. Proces jest skomplikowany o tyle, że narzędzie nie jest tak przyjemne jak GUI, wymaga wygenerowania hasła aplikacji w portalu https://appleid.apple.com/ oraz ma bardzo minimalistyczny informator postępu 🔋. No cóż… nie można mieć przecież wszystkiego 😅.

Słowo na koniec

Strata narzędzia, jakim jest (był) Application Loader, to nie koniec świata, choć napewno wielu deweloperom ułatwiał życie. Nie potrafię znaleźć żadnego uzasadnienia, dlaczego Apple postanowiło ubić tę technologię, pozostawiając jednocześnie opcję korzystania z CLI, nie dając w zasadzie żadnej alternatywy poza natywną (czyli Oranizer).

Tym niemniej – dla bardzo potrzebujących – polecam jeszcze raz zainteresowanie się altool’em, który może okazać się wybawieniem.

Dodatkowo – większość systemów CI / CD posiada opcje zautomatyzowania procesu release’u aż do samego App Store Connect. Zatem – choć będę tęsknił – myślę że tą decyzję Apple przyjmiemy i zaakceptujemy.

👊.

Gdzie podział się Application Loader?
Tagi:                

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *