Plany na 2019

Dzień dobry! 👋

Witam Cię serdecznie w 2019 roku! Roku – mam nadzieję – pozytywnych zmian, bo mimo tego ogólno-medialnego zgiełku i społecznej presji snucia noworocznych postanowień, to umówmy się – każdy z nas lubi zaczynać z czystą kartką. W związku z tym – czy tego chce czy nie (a chce) – postanowiłem wczuć się w ten klimat. W końcu ostatni rok pod względem aktualizowania naszego fantastycznego bloga mówiąc delikatnie, cóż…. 😅

W związku z tym postanowiłem zmotywować się pozytywnie puszczając swoje plany w rozległą otchłań internetu.

Droga Pani / Drogi Panie – oto plan rozwoju bloga na rok 2019 🍾! Zapraszam do odczytu 📖.

1. User Interface

Jak zapewne zauważyłaś/łeś, blog w ostatnim czasie lekko zmienił swój image, a nie jest to jeszcze finalna wersja stylistyczna. Zakładam że już w styczniu 2019 powinna pojawić się wersja, do której będziesz mógł / mogła się przyzwyczajać. Zmiana UI jest związana przede wszystkim z… moim subiektywnym poczuciem estetyki 👉😎. A tak poważnie – chciałbym żeby blog był bardziej czytelny, „smukły” i przejrzysty. Obecny stan to okres przejściowy w procesie skrupulatnego doboru nowego szablonu WordPress’owego. Sam/a rozumiesz, nie jest to prosty proces.

2. Repozytorium

Miało być repo z przykładowym kodem już na samym początku pisania tego bloga pod koniec roku 2017. No i nawet się pojawiło 👉 https://github.com/jakkornat, ale… hm… co mogło pójść nie tak.

Dlatego rok 2019 rokiem GitHub’a (skoro już nawet prywatne repozytoria są za free). Postaram się owo repozytorium uaktualniać o kolejne projekty omawiane w seriach wpisów. Pierwszą rzeczą, która powinna pojawić się na przełomie stycznia i lutego 2019 roku będzie wrzucenie całego projektu z serii o Tworzeniu gier na iOS w SpriteKit. Zaznaczam – repo będzie zawierało kod do większych projektów (tzw. serii), o których to w następnych punktach naszej listy to-do. Małe fragmenty kodu olewam i nie wrzucam na repo – skopiujesz sobie prosto z bloga 😁.

3. Częstość wpisów

Mój ulubiony, a jednocześnie najtrudniejszy punkt do spełnienia. Jak zresztą mogłeś/łaś zaobserwować, 2018 to raczej nie był rok wzmożonej aktywności. No cóż, nie ma się tłumaczyć, trzeba to naprawić. Dlatego w roku 2019 na blogu pojawi się około 42 wpisów! Będzie co czytać, a Ty praktycznie w każdym tygodniu dostaniesz nowy, świeżutki, pachnący wpis dotyczący naszego ulubionego języka – lub platformy 🍏. Trzymaj kciuki i… miłego czytania.

4. Tematyka

Tutaj szału nie ma ➡️ Swift. To oczywiste. Natomiast na ten moment historia pokazuje, że tematów nie brakuje. Za to na blogu brakowało porządku. Dlatego postanowieniem na rok 2019 jest uporządkowanie tematyki, struktury oraz samych wpisów. Będzie to od teraz wyglądało tak – zgodnie z postanowieniem numer trzy – każdy miesiąc to około cztery nowe wpisy. Zatem schemat będzie następujący:

  1. Jeden wpis miesięcznie będzie dotyczył samego języka, jego budowy, funkcji, nowości itp.
  2. Jeden / dwa wpisy miesięcznie dotyczyć będą prowadzonej obecnie serii. Planuje w tym roku 2-3 duże serie dotyczące jakiegoś dużego zagadnienia związanego np. Z programowaniem reaktywnym, AR czy architekturą aplikacji.
  3. Jeden wpis będzie dotyczył jakiejś third party biblioteki. Tego do tej pory nie było wcale, a w sumie dostałem od czytelników kilka razy informacje, że warto. No to pyk ✌️.
  4. Jeden wpis na blogu miesięcznie będzie dotyczył różnych zadań lub pytań, których można się spodziewać na rozmowach kwalifikacyjnych na różnym poziomie trudności. Będą tu sposoby rozwiązywania popularnych problemów, implementacja algorytmów lub inne przykłady pytań. Tak dla dobra nauki, naszej własnej 😅.

O, tak to sobie wyobrażam. Oczywiście podejście co do tematyki będzie raczej elastyczne.

Słowo jeszcze o seriach ➡️ za serię uznaję np. dłuższą dywagację (więcej niż jeden wpis) na temat tworzenia rozwiązań na Apple Watch, pisanie aplikacji z użyciem Framework’a ARKit, programowanie reaktywne itp. Coś podobnego do serii o SpriteKit.

5. English is easy

Ile znasz blogów programistycznych po Polsku 🇵🇱?

A ile z nich dotyczą Swift’a?

No właśnie. Trzeba się czasem trochę po-promować. Jak pewnie zauważyłaś/łeś w prawym górym rogu jest odnośnik do bloga na Medium.com. Są to całe 3️⃣ wpisy przetłumaczone na angielski 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿. Jak na ponad rok pisania na blogu to nieco niski procent wszystkich wpisów.

Postanowienie noworoczne – dobić do 25% w 2019 roku. Co to oznacza? Że na 4 wpisy (miesiąc) jeden artykuł pojawi się w języku angielskim na Medium. Może nie dużo, ale na początek powinno wystarczyć. A co dalej? Zobaczymy…

6. Relacje z konferencji

Mam w planie zaliczenie kilku konferencji w A.D. 2019. Niektóre będą typowo iOS-owe, inne około-mobilne. Z każdej konferencji pojawi się dodatkowy wpis z krótką relacją dotyczącą tejże konferencji.

Napewno jedną serię wpisów poświęcę opisowi nowości w platformie, jakie Apple zaprezentuje podczas tegorocznego WWDC. Nie wiem jeszcze (jak nikt) czy osobiście uda mi się uczestniczyć w tym wydarzeniu, tym niemniej relacja w postaci opisu zmian i nowości to z założenie będzie oddzielna bajka to naskrobania.

7. Coś jeszcze… ?

No właśnie… jeżeli czytasz ten wpis i uważasz, że w tych planach brakuje czegoś istotnego, coś z opisanych rzeczy jest bez sensu lub masz coś ciekawego do powiedzenia – zostaw komentarz pod tym wpisem. Być może jest coś, co jest warte uwagi, a w moich skrupulatnych planach zostało pominięte.

Podsumowanie

Dziś jest 8 stycznia, więc zakładając że 1.01 był wolny od wszelkiej pracy 📆🤔, to narazie idę zgodnie z planem. Uznajmy zatem wspólnie, że jest to wpis otwierający blogowy rok 2019. Pod tym linkiem znajduje się lista wszystkich celów opisanych w tym poście – w rozłożeniu na poziomy. Będę starał się raz na jakiś czas publikować podsumowania i starać się z powyżej listy wykreślać kolejne zadania ✅, tak aby utrzymać to tempo pracy, które założyłem skrupulatnie planując nowy rok. Ponieważ podsumowania nie są elementem języka Swift, to nie będą pokazywały się na głównej stronie. Jeżeli jesteś ciekawy, jak idzie wykonywanie zadań, to od czasu do czasu możesz sprawdzać tę stronę ➡️ tutaj będę publikował podsumowania kolejnych etapów.

Tymczasem bardzo dziękuję Ci, że dotarłeś do końca 🏁. Jak zawsze, tak i teraz – każdy feedback jest mile widziany, także serdecznie zapraszam Cię do zostawiania komentarzy, dzielenia się wiedzą czy to tutaj, pod postami, czy to poprzez social media. Mam nadzieję że uda się utrzymać motywację a blog będzie żył dużo, duuuużo bardziej niż w 2018 roku.

Dzięki i wszystkiego dobrego w nowym roku 🍾.

Cześć!

@jkornat

Plany rozwoju bloga na rok 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *